Субота, 24 Серпня 2019, 00:40
Субота, 24 Серпня 2019, 00:40
Ви увійшли як Гость | Група "Гости" | RSS

       Гришинський НВК

 

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Історія школи

Історія освіти в селі Гришине.

У 1852 році в нашому селі було створено перший учнівський клас. Він налічував близько 50 учнів, з якими працював один учитель. Спеціального приміщення не було, і перші гришинські школярики розташувалися у старенькому непристосованому приміщенні поруч з волосним будинком. На середину ІХХ століття припадають найбільш глибокі шкільні реформи. І у 1864 році в нашому селі було відкрито першу школу, яку в народі називали «Білою». Вона мала три класних кімнати та квартири для вчителів і могла прийняти більше 150 учнів. Збудована  вона була з червоної цегли, але щороку її білили вапном, і тому вона завжди стояла біла. «Дожила» перша Гришинська школа до Великої Вітчизняної війни. З війни вийшла із значними ушкодженнями і її розібрали, а матеріали використали для ремонту Красноармійської СШ №1, балки та дошки з стелі розпиляли і зробили парти для Гришинської семирічки, а стіни та фундамент забрав колгосп для ремонту тваринницьких ферм. У той час, коли було відкрито першу школу  в селі проживало 3016 чоловік, з них дітей – 660. Зрозуміло, що «Біла» школа не могла задовольнити потреби села, бажаючих навчатися ставало дедалі більше, заняття почали проводити у дві зміни. Потрібні були нові шкільні приміщення.

 В центрі села стояв спиртово-горілчаний завод, який на той час з якихось причин було закрито. І ось цей будинок, з кам’яними, аршинної товщини стінами і підвалом, придбало Гришинське земство і перетворило в школу.
 Цю школу селяни називали «підвал». Школа – підвал мала 4-5 класних кімнат і могла вмістити до 200 дітей.

 Школа «Підвал», 1965 рік
 Починалося ХХ століття.
    Одночасно з «Білою школою» та «підвалом» працювала церковнопарафіяльна школа, яку було відкрито у 1886 році в приміщенні церковної сторожки. Тут навчалось 45-50 дівчаток першого, другого та третього року навчання одночасно. На уроки закону божого приходив піп, або диякон, а  останні уроки, в тому числі і рукоділля, проводила вчителька. Після Великої Жовтневої Соціалістичної революції цю школу закрили.
    За архівними даними у 1909 році в селі Гришине проживало 8038 осіб. З них дітей шкільного віку не менше 1700. Школи ж, які працювали   в селі на той, час могли охопити не більше 400 учнів. Більш заможна частина селян та члени земської управи намагались дати своїм дітям освіту більшу, ніж початкова. В 1911 році було відкрито двокласне училище з ремісничим відділом.
       
    Гришинська двокласне училище розміщалось в «підвалі» і мало: 

1 клас – 4 роки навчання;

2 клас – 2 роки навчання;

Після першого класу учні могли перейти на ремісниче відділення, де навчались 3 роки.

Ремісниче відділення було закрито в 1917 році, а двокласне училище працювало до 1924 року.

Гришинська земство мало добрі прибутки у вигляді податків від залізниці та шахти «Табурної», які знаходились на території села. На зібрані кошти у 1912-1913 роках сільське земство відкрило ще три початкові школи: №2, №3, №4, «Народний дом», збудувало мости через річку Гришинку, а також забезпечувало учнів безкоштовними підручниками, зошитами та письмовим приладдям. 

Всі три школи, мов рідні сестри, мали однакове планування: по дві класні кімнати, та по дві квартири для вчителів.

Таким чином  з 1913 року в селі Гришине працювали 4 початкові школи, церковнопарафіяльна школа, двокласне училище з ремісничим відділом.

Де розміщалися вищеназвані школи? В центрі села на місці газону перед фасадом нинішньої загальноосвітньої школи стояла початкова школа №1 («Біла» школа). На території колгоспної бригади №3 по вулиці Леніна знаходилась початкова школа №2 («азовська»). Школа №3 стояла над шляхом на території колгоспної бригади №2. Приміщення початкової  школи №4 збереглося до нашого часу і знаходиться на південній окраїні села.

Колишнє приміщення школи №4. Знімок 2006 року.

Школа «Підвал», де розміщались двокласне училище та ремісничі майстерні, стояла на місці між будинком культури та учительськими будинками.

В кожній школі був свій завуч, а також штамп та печатка.

З 1920-21 навчального року став діяти єдиний тип трудової семирічної школи: 1-4 класи та 5-7 класи. На основі ленінської національної політики в школах України, як і в усій Радянській державі було запроваджено навчання рідною мовою.

Перший Гришинський (Красноармійський) районний з’їзд вчителів відбувся 9 березня 1919 року.

Неврожай 1921 року викликав голод. Школи села в 1921-22 роках призупинили свою роботу. Вчителі були на «голодному пайку», - одержували  один пуд проса на місяць.

 Пізніше навчання було відновлено. У 1924-25 навчальному році старі дореволюційні підручники були повністю замінені новими підручниками радянського видання і на українській мові.
 В 1940-41 навчальний рік.
 Розпочалася Велика Вітчизняна війна. Це був останній у довоєнній історії навчальний рік. В цей рік в школах села було класів:
        1-х   -   4класи;                     5-х   -    2класи; 

2-х   -   4класи;                     6-х   -    2класи; 

3-х   -   4класи;                     7-х   -    2класи;

4-х   -   4класи;                     8-й   -    1клас  ;    9-й   -    1клас.

     В цих класах навчалось 700 учнів, працювало 35 вчителів, старша піонервожата і завгосп. Заняття призупинилися на весь час окупації.
     8 вересня Радянська армія звільнила село Гришине від німецьких загарбників. Школи №1, №2, №3 були зруйновані. Та попри все, роботу школи треба було відновлювати. Директором призначили Пилипець Євдокію Олексіївну. 
     І уже у 1945 році школа випустила свій перший післявоєнний випускний 7 клас.

Школа – чотирирічка 

 

Складні післявоєнні роки.(на фото  в центрі вчителі (зліва направо): Ведькал І. К., Мислицька К. Т., Ведькал О. С., Фісай Й. І.)

Мало в кого була можливість навчатися. Частіше діти закінчували 3-4 класи і кидали школу.

Багато хто залишався на другий рік. Тільки невелика частина цих учнів закінчила 7 класів у 1950 році.

 
 Випуск 7 класу 1947 року.

Перші післявоєнні випуски вчили: 

Українській мові – Довга Н.І. 

Німецькій мові – Шевченко  І. К. 

Російській літературі і хімії – Соловйов Н. М.(Директор школи 1946-48 роках, на знімку – другий справа у другому ряду)

Математиці – Лелюк А. Є. 

Географії – Трюханова Т. Т.

Конституції – Сидоренко М. Д.

Зоології і фізиці – Фісай Й. І.

Випуск 7 класу 1949 року.

На знімку в першому ряду :

 Сидоренко Михайло Дмитрович – учитель історії;
 Фісай Йосип Ілліч – учитель фізики і зоології, директор школи у1948-49 році;
 Ведькал Іван Кіндратович – учитель географії, завуч школи у 1948-57 роках;
 Лелюк Анатолій Євгенович – учитель математики, працював у Гришинській школі з 1945 по 1977 року.


Сьогодні ми навчаємось у новій школі, яка відкрила свої двері дітям ще в 1971 році. У її будівництві навіть приймали участь вчителі  і учні, так вже всім хотілося якнайшвидше перейти в нову школу. На знімку ми можемо бачити , як діти разом з Карташовою Марією Іванівною  допомагають при будівництві спортзалу.

Наша школа розрахована на 250 учнів і має 18 навчальних класів.  Це триповерхове приміщення із світлими просторими кабінетами, їдальнею, спортзалом, бібліотекою, чудовим музеєм і комп’ютерним класом. На даний момент в школі навчається близько 120 учнів і працює чудовий колектив вчителів.   

У 2017-18 роках приміщення школи було відремонтовано. Бюджет ремонту склав понад 30 мільйонів гривень. Оновлена школа радо вітає своїх учнів, працівників та гостей.

   Цікавитесь "новітньою" історією школи?
Тоді завітайте на сторінку "Візитівка"
Календар
«  Серпень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Пошук
Національна дитяча гаряча лінія